שם הכותב: תאריך: 21 דצמבר 2013

שוויון:

המשך משיעור קודם:

פס"ד מילר נ' שר הביטחון-

פס"ד דין זה חשוב כי הוא פתח לנשים את רוב התפקידים בצבא .אם עד אז היו תפקידים שלא היו מקבלים נשים אחרי פס"ד דין זה נפתחו המון תפקידים לנשים בצבא וגם בשוק האזרחי. במשך שנים לא היו טייסות מאל-על כי הם קיבלו רק טייסים ששירתו בחיל האוויר ואילו היום יש גם טייסות!! טייסות יש גם בקורס חובלים בעוקץ,מודיעין אז יש נשים בצבא בכל תפקיד אפשרי.

פס"ד אל על נ' יונתן דנילוביץ' ובית הדין הארצי לעבודה – -דנילוביץ' היה דייל באל על, ושם יש נוהג עד היום שבן זוג מנישואים או ידוע בציבור מקבל פעם בשנה כרטיס טיסה חינם. (ידוע בציבור- בני זוג שחיים יחד בזוגיות תחת קורת גג אחת ומנהלים משק בית משותף.) איך אל-על יודעת? יש לה מבחנים מסוימים-כמו חוזה שכירות שהוא על שם שני הצדדים וכדומה. דנילובי'ץ חי עם בן זוג ולא בת זוג ולכן הוא ביקש מאל-על כרטיס לבן זוגו ואז אל-על אמרה, לא. שהיא נותנת כרטיס רק לבת זוג-אישה.

ואז הוא הלך לבית הדין לעבודה ובית הדין קבע שאכן מגיע לו כרטיס טיסה לבן זוגו ואל-על ערערה לבית הדין הארצי וגם שם היא הפסידה ולכן היא הגישה בג"ץ. ואז אל-על הייתה חברה בידי המדינה. זה פס"ד מאוד חשוב כי הוא קובע הלכה לגבי המדינה. שלושה שופטים יושבים בבימ"ש ברק,דורנר וקדמי

קדמי– זוג זה אך ורק גבר ואישה מהשורש של זוג, זה נובע מהיכולת להביא צאצאים לעולם. שני השופטים האחרים בדעת רוב-ברק ודורנר.

ברק יש בישראל חוק רגיל "חוק שוויון הזדמנויות בעבודה" שאומר אסור להפעלות גם בקבלה לעבודה וגם בעבודה מחמת גיל,נטייה מינית,מין,מצב משפחתי.וכו'. מכוח חוק זה הוא בא ואומר אסור להפלות בין זוג של גבר ואישה לזוג הומוסקסואלי אין יסוד להבחנה.שניהם כזוג-חיים יחד ,מנהלים משק בית משותף.אין שוני רלוונטי.

דורנר-צריך להיות שוויון זכויות בהכל. והזכירה את ח"י כבוהא"ח. מדברים על שנת 94 . זו פסיקה פורצת גבולות כי קשה לומר שלפני 20 שנה הפסיקה הייתה כפי שהיא היום, גם היום יש הבדל בין מדינת תל אביב לשאר המדינות שם זה מקובל יותר.ואילו בשאר הערים זה ייתפס פחות טוב. גם היום הזוגות הללו לא זוכים להכרה במדינה!! הוא קיבל לבסוף את כרטיס הטיסה והוא היה באמצע טיסה והודיעו לו בכריזה.

פסקי דין שעוסקים בנושא של שוויון:

פס"ד קעדאן– עוסק ביחס לא שוויוני בהפליה על בסיס לאום. בגלל השם שלו לא נתנו לו לקנות קרקע בישוב קציר. הישוב קציר ממוקם על קרקע של מדינת ישראל וכשמנהל מקרקעי ישראל מקצה קרקעות לישובים קטנים הוא דורש ועדת קבלה.הוא אפילו לא הוזמן לוועדת הקבלה.התירוץ הרשמי שהוא לא שירת בצבא התירוץ האמיתי כי הוא ערבי ובסופו של דבר הוא ניצח. כי אי אפשר להפלות על בסיס לאום.כשלא הזמינו אותו לוועדת קבלה כי לא עשה צבא בג"ץ אמר אתם חייבים להזמין לועדת קבלה ואם הוא עובר חובה לתת לו מגרש ואז הזמינו אות הוא עבר ואשתו לא עברה ואז הוא עותר שוב לבג"ץ הוא מאשר לו. ואז הכל התייקר בינתיים והוא שוב עתר לבג"ץ ואישרו לו לקבל את המגרש באותו מחיר כמו לפני מספר שנים שהכל התחיל והוא זכה בבג"ץ ועד היום הוא עוד בונה בגלל כל מה שעשו לו

פס"ד עמותת " נוער כהלכה" נ' משרד החינוך- נוער כהלכה- מדובר בבנות בבית ספר חרדי בעמנואל שיום אחד הפרידו להם את הבית ספר לספרדיות ולאשכנזיות. כי בעיני האשכנזיות הנשים הספרדיות לא היו מספיק דתיות. הבית ספר קיבל תקצוב ממדינת ישראל ולכן ששמעו על כך מדינת ישראל אמרה שהיא לא מביאה תקציב הם הקימו בית ספר פרטי שיכולות להתקבל שם רק אשכנזיות ואילו הספרדיות המשיכו להיות בית ספר כללי והמשיכו לקבל תקצוב.

פס"ד נעמי רגן נ' משרד התחבורה-קווי אוטובוס מהדרין-בו נשים היו צריכות לשבת מאחורה. מה שנקבע שם זה שאי אפשר להכריח אישה לשבת מאחורה אבל אם היא רוצה שתשב מאחורה.

 

 

 

 


 2 + = ארבע

תואר ראשון
תואר שני
מרצים