שם הכותב: תאריך: 09 נובמבר 2014


אמצעי תשלום

סחר חליפין (ברטר)

סחורה/שירות תמורת סחורה/שירות. לדוגמא: במקום לשלם על התספורת בכסף, אנקה את ביתו של הספר.

כסף

יתרונות – נוח לשימוש, גמישות, עבירות, מילוי התחייבות הקנייה

חסרונות – בעיית זמינות, אין הגנה מפני גניבה או אובדן, קושי טכני בעסקאות גדולות, קושי פיזי להעברת כספים בעסקאות רחוקות, סיכון- האם אחריי התשלום אקבל את התמורה, חשש מזיופים.

סעיף 30 – חוק בנק ישראל – בישראל הילך חוקי (כסף חוקי) הינו הכסף שבנק ישראל מנפיק. לצורך העניין, דולר אינו הילך חוקי אך ניתן להשתמש בו בישראל אם הצד השני מסכים לקבלו.

סעיף 1 – חוק מטבע ישראלי – משנת 1985 ישנו שקל חדש (ש"ח)

מאפייניםנדיר (פחות נפוץ מאשראי למשל), נייד, עמיד – הן מבחינה פיזית (שורד כביסה לרוב) והן מבחינת מבחן הזמן (קיים וימשיך להתקיים הרבה זמן!), אחיד – כל יחידה שקולה לאחרת (בשונה מזהב למשל, שצריך לשקול כל חתיכה כדיי לדעת את שוויה המדויק), ניתן לחלוקה, בשימוש שוטף.

Bitcoin – כסף וירטואלי (ארנק אלקטרוני)

ביטקוין הינו המטבע המבוזר הראשון בעולם, 2 מיליון אנשים משתמשים בו כיום, 100,000 עסקים מכבדים אותו (מתוכם 300 בישראל), הומצא ב2008, הביטקוין מוגבל לכ- 21 מיליון, ערכו עלה מחצי סנט בתחילת הדרך עד לכ- 350$ כיום. יש מדינות שאוסרות שימוש בביטקוין בטענה שאין עליו מספיק השגחה וחלקו משומש לרכישת נשק וסמים וכו'. העסקה הראשונה בביטקוין הייתה של הנייץ שקנה 2 פיצות תמורת 10,000 ביטקוין! הביטקוין נוצר בקצב קבוע שנקרא "כרייה" על ידי פתרון תרגילים מתמטיים במחשב.

ישנם מטבעות אלטרנטיביים בכמה מדינות אשר משמשות כסחר חליפין יותר מאשר ככסף. בישראל, למשל, יש "אושר" ויש "שפע".

שיק-צ'ק

3 צדדים לעסקה – הבנק ושני הצדדים האחרים. אחד החסרונות הבולטים של צ'קים הינו שהוא עלול לחזור!

כרטיס אשראי

כרטיס אשראי הינו אמצעי תשלום נפוץ מאוד כיום. בימים אלו, מנסים להכניס יותר את כרטיסי הדביט (החיוב יורד מהחשבון באותו רגע שהכרטיס עובר).

יתרונות ללקוח – נוח לשימוש, קיימת גמישות, יש הנחות/הטבות/מבצעים, יש ביטחון מפניי גניבה או אובדן, ניתן למשוך איתו כסף, יש שיקולי יוקרה (יש כל מיני סוגים של כרטיס אשראי עם כל מיני הטבות).

חסרונות ללקוח – צבירת חובות (תשלומים), תשלומים שלא שמים לב אליהם (כמו דמי חבר למשל), סכנת שימוש לרעה.

יתרונות לספק – ודאות תשלום, עידוד קנייה, הרחבת חוג הלקוחות, ביטחון מפניי גניבת מזומנים.

חסרונות לספק – עמלות!

הרשאה לחיוב (הוראת קבע)

הוראה לבנק לשלם באופן קבוע סכום מסויים לגוף מסויים. כמו למשל, כביש 6 – במקום לחכות לחשבונית, יוצרים הוראת קבע שכל פעם שיש חיוב הוא ירד ישירות מחשבון הבנק.

יתרונות – מונע איחור בתשלום, ניתן לביטול

חסרונות – יש לגשת פיזית לבנק כדיי לחתום על הוראת קבע.

המחאת זכויות

לדוגמא: א' חייב ל-ב' 100ש"ח. ב' חייב ל-ג' 100ש"ח. ב' יכול להנחות את א' לשלם ישירות ל-ג'. (יילמד בהרחבה בהמשך)

העברה בנקאית
(כמו כסף)

ערבות בנקאית כשהיא נכנסת לתוקף (יילמד בהמשך)

אשראי דוקומנטרי

מקובל בעסקאות בינלאומיות. למשל, יצואן מסין רוצה אסמכתא לתשלום לפניי שהוא שולח ליבואן מישראל סחורות, וכן היבואן מישראל רוצה אסמכתא שהוא יקבל את הסחורות לפניי שהוא משלם!

לכן, על מנת ששני הצדדים יקבלו אסמכתא מתאימה, היבואן בישראל פונה לבנק כלשהו (בנק "פותח") ומבקש לפתוח אשראי דוקומנטרי על סכום מסויים (בהינתן שהבנק סבור שהיבואן אכן מסוגל לשלם סכום כזה). הבנק הפותח מודיע על כך לבנק בסין ואז ליצואן יש אסמכתא שלא משנה מה יקרה הוא יקבל את כספו מהבנק. היבואן גם רגוע, כיוון שהוא נותן לבנק הוראה לא לשחרר את הכסף עד שלא מראים לו את המסמכים הנדרשים (למשל, שטר מטען של משלוח הסחורות).

בעיה – אם הסחורה שנשלחה היא לא מה שהמקבל ביקש, לא ניתן לעצור את העברת הכספים וניתן רק לתבוע את הספק. אלא אם מדובר בתרמית רצינית מאוד ואז כן ניתן לעצור את ההעברה.

כרטיס אלקטרוני חכם

כרטיס שנטען בכסף. נוח לתשלום (כמו איזי-פרק). החסרון הוא שהוא עלול להיאבד.

קיזוז

הגדרה – א' חייב ל-ב' 100, ב' חייב ל-א' 70. ניתן לקזז בין החובות כך שבנטו א' חייב ל-ב' רק 30. (איחוד שני חיובים לחיוב אחד).

סעיף 53 – חוק חוזים חלק כללי – סעיף זה הינו הכי רלוונטי כיום ואין צורך להתייחס גם לסעיפים מחוקים אחרים בנושא זה. ברק קבע שסעיף זה מנצח הכל!

חוק דיני ממונות – נועד לאחד בתוכו את כל החוקים האזרחיים לחוק אחד (חוזים, נזיקין וכו')

*כרגע מה שרלוונטי אלינו זה סעיף 53 לחוק חוזים חלק כללי!

מאפיינים – דרך לתשלום חובות, סוג של בטוחה (מימוש בטוחה), סעד עצמי (כלומר, אין צורך בהתערבות ביהמ"ש)

סעיף 53(א) – חו"ח כללי – כדיי שאפשר יהיה לקזז, חייבים להתקיים התנאים הבאים: הקיזוז הינו במונחי כסף (למשל, לא תקף עבור תספורת תמורת ניקיון), הקיזוז הינו כנגד חיובים כספיים שהגיע מועד פרעונן (ולא הלוואות שמועד פרעונן הוא לעוד שנה, למשל), הדדיות – ניתן לקזז כאשר יש יחסי חייב-נושה כפולים בין 2 צדדים (לא ניתן להתקזז עם צד ג'!)

הסעיף עושה הבחנה בין חיוב קצוב לבין חיוב לא קצוב.

חיוב קצוב – משהו שניתן להעריכו בוודאות (כמו למשל, הלוואה צמודה, שכר דירה חודשי וכו')

חיוב לא קצוב – למשל, אם נפצעתי ואני דורשת פיצוי ויש להעריך מה גובה הפיצוי שמגיע לי.

הסעיף אומר שניתן לקזז גם חיובים לא קצובים, אך רק אם מדובר באותה עסקה ספציפית, למשל, סחורה שקיבלתי אך לא מוצאת חן בעיני – ניתן לקזז בין הסכום שהסחורה עלתה לי לבין גובה הפיצוי שמגיע לי על סחורה פגומה. אם מדובר בשתי עסקאות שונות אז ניתן לקזז רק חיובים קצובים!+ 5 = עשר

תואר ראשון
תואר שני
מרצים