שם הכותב: תאריך: 15 דצמבר 2013

 

משפט מסחרי א'- שיעור 7

 

בבואנו לענות על שאלת מבחן העוסקת בדיני עבודה, יש לבחון האם מדובר בעובד ומעביד . כדאי להתחיל במבחן המעורב שנקבע בפס"ד מור, במרכזו עומד מבחן ההשתלבות ובהמשך בוחנים את שאר המבחנים.

 

בעבר היה כלל שחבר קיבוץ הוא לא עובד. היום הקיבוצים עברו למתכונת אחרת וכן חלים בהם דיני עבודה.

נבחרי ציבור- פס"ד סרוסי. למרות שהם נבחרים לתפקיד ואין להם חוזה עבודה מסודר הם עדיין עובדים.

 

משתתף חופשי- תרגום ל"פרילנסר". הוא לא ממש קבלן (עצמאי) אבל הוא גם לא ממש עובד- אין לו מסגרת זמן קבועה. יש לו רק חלק מן המאפיינים של עובד רגיל.

 

פס"ד מור קבע את המבחן המעורב.

מור היה בעל משרד חקירות אשר עובד עם עוד כמה חוקרים פרטיים, אחד מהם הוא אנג'ל. אנג'ל הוא חוקר פרטי וגם סטודנט למשפטים. מור היה מקבל תיקים מחברות ביטוח והוא היה מחלק אותם בין החוקרים לפי בחירתם ויכולתם לעבוד על התיק (למשל אם אנג'ל היה בתקופת בחינות הוא יכול היה לבחור לא לעבוד על תיקים). כשהוא עבד על תיק הוא היה אדון לעצמו בדבר דרך החקירה, במידה והיה צריך לצלם/להקליט מישהו הכלים היו ממור. אם היה נוסע- הוא היה נושא בהוצאות הנסיעה. אם גם היה נשאר לישון זה היה על חשבונו. לאנג'ל היה מקום במשרד- שולחן שכל החוקרים יכלו להשתמש בו, עמד לרשות כולם. שכרו היה לפי אחוזים (30% על כל תיק). אנג'ל עבד שם 8 שנים.

באיזשהו שלב מור הפסיק לתת לאנג'ל תיקים. אנג'ל טען שעצם זה שמור הפסיק לתת לו תיקים זה אומר שבעצם הוא פיטר אותו והוא דרש פיצויי פיטורין. השופט שמיר שהיה בדעת מיעוט: כל הסימנים מראים שמדובר בפרילנסר. השופט ברק: מחיל את מבחן ההשתלבות. הפן החיובי: יש מפעל= משרד חקירות של מור. יש חוזה מאחר וקיימת התקשרות ביניהם. השתלבות- יש מפעל עם הרבה מאד ידיים שכל חוקר הוא חלק ממנו ומהווה זרוע. בעצם אנג'ל כן משולב בצורה אינטגרלית בעסק מכיוון שהאחרים סומכים עליו והוא סומך על כולם, ישנה הסתמכות על צוות החוקרים. אם אנג'ל לא לוקח תיק אז חוקר אחר ייקח ולהיפך. השופט גולדברג: מבחן ההשתלבות לא לגמרי עוזר לנו. הרבה פרילנסרים עושים עבודות חיוניות ומשתלבים בעסק. הוא הוסיף עוד מבחנים על מנת להבחין בין פרילנסר לעובד: מבנה ארגוני כלכלי של העסק- האם אנג'ל באמת מהווה חלק קבוע ממצבת העובדים של העסק? סוג התפקיד- השאלה של סוג התפקיד מתייחסת לכוח המיקוח של בעל

התפקיד וככל שמדובר בתפקיד נחות יותר הרי ההנחה שהופעל לחץ על אותו מועסק לוותר על מעמדו כעובד היא יותר חזקה. כשהמעמד שלך יותר נמוך יש יותר נטייה להגן עליך ואתה תיחשב עובד.

חובתו של המועסק לעמוד לרשות המעסיק בזמני כוננות- חובה זו חלה על עובד ואילו המשתתף החופשי נהנה מגמישות.

סדירות הקשר ורציפותו- ככל שהקשר יותר ממושך, רצוף וסדיר- הנטייה היא לראות בך כעובד.

המבחנים הללו נועדו על מנת לפתור מקרים קשים ומסובכים.

 

פס"ד צדקא- בית הדין לעבודה, השופטת נילי ארד בדקה את מבחן ההשתלבות: בסופו של דבר זה טילטל את גלי צה"ל שלפי המודל העסקי שלה העסיקה הרבה עובדים כאלו. (פירוט על פסק הדין במצגת של נאוה).



× 1 = שמונה

תואר ראשון
תואר שני
מרצים