שם הכותב: תאריך: 12 ינואר 2015

קידום אתרים: המטרה היא להגיע כמה שיותר גבוה בתוצאות של גוגל, בדגש על העמוד הראשון של תוצאות החיפוש של מילות המפתח. ישנו קידום אתרים אורגני וקידום ממומן.

קידום אתרים אורגניSEO:

החוקים לגבי הקידום האורגני הם לא מובהקים, ולרוב מקדמים אורגנים מתייעצים ביניהם וביחד מגיעים ל״נוסחה המושלמת״. יחד עם זאת, מדי פעם בפעם גוגל מפרסם הנחיות כך שהאתר יהיה בנוי לפי מה שהזחלן מחפש:

  1. אתר עדכני, רלוונטי שמתחדש במהירות.
  2. על האתר להיות וותיק ובעל טקסטים רבים ומאמרים. לפעמים עדיף שכשהאתר אפילו בגדר רעיון, לפתוח ולמלא אותו בתוכן כדי שהזחלן יכיר אותו, ובבוא היום להפוך אותו לרלוונטי לנושא שעלה.
  3. הזחלן מחפש ברמת דף ולא ברמת אתר, לכן יש לדאוג שבכל דף יהיו טקסטים רבים ולא ברמת האתר.
  4. קישורים אל האתר ומהאתר מראים לזחלן למה האתר רלוונטי וכמה הוא מבוקש ומועיל. ככל שיותר אתרים שולחים אל האתר אותו אנחנו מקדמים, כך הזחלן ידרג אותו במקום גבוה יותר מבחינת התוצאות.
  5. מילות מפחח ומשפטי מפתחפעם יונק הדבש היה מחפש את הביטוי כפי שחיפשנו אותו. היום הוא עבר אבולוציה מסויימת, והוא יודע לחפש לפי הקשרים ולהתאים ככל האפשר את התוצאות למילות החיפוש. יחד עם זאת, מומלץ לשים כותרות שקשורות לדף כך שיונק הדבש ימצא את זה ביתר קלות והדירוג של הדף יהיה גבוה יותר.

כל אתר יכול לבדוק את ה Page Rank שלו דרך גוגל.

 

כיום אין רגולוציה כלל על האינטרנט, כל אחד יכול להעלות איזו אינפורמציה שירצה, וכל אחד יכול למצוא אותה. למשל, פרונוגרפיה, דרכים להתאבד או דרכים להכין פצצה. יחד עם זאת, ניתן לאתר אנשים שמחפשים מידע זה ולפעול בהתאם (בד״כ רשויות החוק מבררות ואף יכולות להפעיל סנקציות על אנשים אלה).

TOR הוא מנוע חיפוש בו ניתן לחפש אינפורמציה בלי טראקינג. רשתות הביון האמריקאיות המציאו מנוע זה לטובת הסוכנים האמריקאים, כך שאלה שהם מרגלים אחריהם לא ידעו שעוקבים אחריהם. התור לא נותן לזהות את מיקום המחפש והדפדפן לא שומר את ההיסטוריה במחשב.

 

רשימה שחורה:

הסיפור הפופולרי יותר של הרשימה השחורה היא על BMW, שרשמה טקסטים לבנים על רקע לבן כך שהמבקרים לא יוכלו לראות את זה, אך הזחלן של גוגל כן קרא את זה. טקסטים אלה הכילו ביטויים של מכוניות יד שנייה כך שאם אדם יחפש מכונית יד 2 בגוגל BMW תהיה בין התוצאות הראשונות שלו. כידוע, BMW, החברה והאתר, עוסקות במכוניות יוקרה והן אינן מוכרות מכוניות יד שנייה, כך שלמעשה הן רימו את גוגל ואת המחפשים שכן הן הביאו לתוצאה לא רלוונטית.

מאז, האלגוריתם יודע לזהות תחכומים שכאלה וBMW, יחד עם עוד אתרים שהשתמשו בשיטות ״מסריחות״, נזרקו אל הרשימה השחורה. הרשימה השחורה אומרת שהאתר יופיע בדף האחרון של תוצאות החיפוש ולמשך חצי שנה הוא בכלל לא יופיע בתוצאות של גוגל.

 

מנוע החיפוש

הזחלן בורק בשיטת הMap reduceמצב בו יש המון עמודים ויש לסרוק את הכול. במצב הרגיל התהליך הזה ייארך דקות ארוכות, אך בשיטת הmap reduce שגוגל סריקה זו תיקח שניות ספורות.

חוות השרתים של גוגל, שמכילה מיליארדי מחשבים, מקבלת את הפקודה ומפרקת אותה למחשב מחשב, כך שהתוצאה תגיע במהירותכל מחשב מרכז את התוצאה שלו למחשב המרכזי וכך נוצרת התוצאה במהירות.

מחשוב סריג (Grid computing)- עבודה עם תוכנה אחת על המון מחשבים, בנייה של תוכנית שלמה ופיצול לקטעי תוכנית שונים ולבסוף מחברת אותם יחד.

 

רשת האינטרנט מתחלקת לשניים- רשת רגילה (20%) וDark net (80%)- אירגוני טרור, ארגוני ביון ומגוון רשתות שמונעות גישה של אנשים מבחוץ. עד היום לא ברור לחלוטין אם באינטרנט יש יותר נזק או יותר תועלת.

רשת האינטרנט עוברת אבולוציה כל הזמן:

web 1.0- יכולת לקרוא מידע בלבד.

web 2.0- יכולת לקרוא ולשתף מידע. בין היתר- בלוגים, טוקבקים, ויקיפדיה, יוטיוב ופייסבוק. האינטרנט נהיה אישי וכל אחד עושה בו את השימוש שמתאים לו.

web 3.0- יכולת נוספת של התאמה אישית-להתקין, ליצור ולערוך אפליקציות לשתף תוכן תכנותי.

 

Big data

אוסף של מידע לא מובנה. כיום מרבית המידע הוא לא מובנה, תכתובות וואטסאפ, תמונות בפיקאסה ובפייסבוק, קבצים על הענן. מי שמבין איך ניתן להשתמש במידע זה, בעיקר באמצעות זחלן שבונים, יכול להפיק מזה המון מידע וליצור עם זה הזדמנויות עסקיות.

BI- תחקור מידע ע בסיס התובנות של החברה, החברה מגדירה מה צריך לחפש ובעזרת כלים שונים מתחקרים את המידע.

Data mining- עולם שבו המערכת מייצרת תוכנות באופן אוטומטי, בלי הכוונה. הזחלן רץ עך הרשת ומחפש תובנות והקשרים באופן אוטומטי. דאטה מיינינג קשור גם לML- מחשב לומד. נשלב אותם יחד כך שבכל רגע המחשב ייקח את המידע ויקטלג אותו למקום הנכון. זהו אחד הכלים החזקים ביותר בעולם מדעי המחשב; אירגון נתונים ותיחזוק המידע. בסופו של דבר זה הופך למידע מובנה שניתן למשוך ממנו את המידע המבוקש.7 × שתיים =

תואר ראשון
תואר שני
מרצים