שם הכותב: תאריך: 22 אוקטובר 2013

 

כלכלה מיקרו – מר משה יניב.

 

בס"ד, יום ראשון ט"ז חשוון תשע"ד, 20.10.13

שיעור שני

יתרון יחסי ויתרון מוחלט
ישנם שני אנשים: דני ודנה.
דני יכול לייצר בשעה 1X או 3Y. דנה יכולה לייצר בשעה 2X או 4Y. הם עובדים עשר שעות.

לדנה יש יתרון מוחלט: היא מייצרת בעשר שעות יותר Y מדני, וגם יותר X מדני. אך לדני יש יתרון יחסי בייצור Y: זה עולה לו רק שליש X, ולדנה זה עולה חצי X.

יתרון מוחלט יש לגורם הייצור שמסוגל לייצר בפרק זמן נתון יותר מוצרים מאשר גורם הייצור האחר.
יתרון יחסי בייצור מוצר X : גורם יצור שהעלות האלטרנטיבית השולית שלו בייצור מוצר X נמוכה יותר – יש לו יתרון יחסי בייצור מוצר X. בדוגמה שלנו לדנה יש יתרון מוחלט גם בענף X וגם בענף Y, מכיוון שהיא מייצרת בשעה יותר יחידות מול דני. לדנה יש יתרון יחסי בייצור Y (2<3) אך לדני יהיה יתרון יחסי בייצור X.

אם לאחד יש יתרון יחסי ב-X, לשני חייב להיות יתרון יחסי ב-Y!

 

מסחר בין לאומי:

אנו מניחים שקיימים בעולם רק שני מוצרים: תפוחי אדמה X, ובשר Y. כמו כן, ישנם רק שני בני אדם בעולם: חקלאי ובוקר. נניח שהם מעוניינים לעבוד 10 שעות ביום. החקלאי יכול לייצר בשעה 2X או 4Y. הבוקר יכול לייצר בשעה 3X או 12Y.

אלה גבול אפשרויות הייצור, ובמידה ואין מסחר – אלה גם גבול יכולות הצריכה של כל אחד מהם.

נניח שהחקלאי רוצה לצרוך 8 ק"ג X, וכמה שיותר בשר Y, והבוקר רוצה לצרוך 12 X וכמה שיותר Y. כאשר לא מתקיים מסחר, נקודת הייצור ונקודת הצריכה היא הנקודה A (באמצע התרשים).

כעת החקלאי אומר לבוקר: בוקר יקר, יש לי רעיון לשפר את המצב של שנינו. אתה תייצר רק בשר, ואני אייצר רק תפוחי אדמה. אתה תקנה ממני 1 ק"ג תפו"א, בתמורה ל-3 ק"ג בשר. כתוצאה מכך המצב של שנינו ישתפר.

לפי הצעת החקלאי, הוא ייצר 20 X, והחקלאי 120 Y. הוא מציע 1X=3Y. החקלאי רוצה 8 תפו"א, ולכן הוא יכול למכור 12X, מה שאומר שהוא יקבל 36Y. במילים אחרות, הוא עלה מעבר לקו התמורה, ולכן מצבו השתפר. גם מצבו של הבוקר ישתפר: הוא יוכל לאכול 12X ו-84Y, שגם זה מעל לקו התמורה, ולכן מצבו השתפר.
שני הצדדים הרוויחו כשעשו מסחר ביניהם, לעומת האפשרות שכל אחד מהם ייצר לעצמו כמה שהוא רוצה. הסיבה היא שהמסחר מאפשר לכל אחד מהצדדים להתמחות בדבר שהוא עושה הכי טוב.

כדי ששני השחקנים ירוויחו מהמסחר, המחיר שייקבע חייב לנוע בין העלות האלטרנטיבית השולית של שחקן א', לזו של שחקן ב'. הרי אף אחד לא יסכים לשלם על מוצר יותר מהעלות שתהיה לו במידה ויבחר ליצר אותו בעצמו.

צמיחה כלכלית:

צמיחה כלכלית מתרחשת כאשר עקומת התמורה עולה כלפי מערה.

דוג' לצחיחה כלכלית: הגדלת הכמות של גורמי הייצור (של העובדים), שיפורים טכנולוגיים, ויתור על צריכה בהווה.

שיפורים טכנולוגיים:
שיפור טכנולוגי מתרחש כאשר לאחר השיפור כל עובד יכול לייצר יותר יחידות X לשעה ביחס למצב המוצא. נניח שאומרים לנו שחל שיפור טכנולוגי בענף X בלבד, כך שכעת כל עובד יכול לייצר בשעה כמות כפולה ממוצר X ביחס למצב המוצא. אם נשאיר את כל העובדים ב-Y, לא נרוויח כלום. אם נעביר את כל העובדים ל-X, נרוויח כפול.

דוג': במשק 100 עובדים. כל עובד יכול לייצר 2X או 4Y. ידוע כי הפרטים במשק מעוניינים תמיד לצרוך 60 X. כעת חל שיפור טכנולוגי בייצור X, כך שכל עובד יכול לייצר בשנה כמות כפולה של X בהשוואה למצב המוצא (4X). אין שיפור טכנולוגי במוצר Y.

במצב זה, דרושים לי פחות עובדים כדי לייצר X, ולכן ייצור Y עולה מערך 280 לערך 340.

אנו רואים בדוגמה המספרית שהמשק עבר מנקודה A לנקודה B ושהוא מייצר כעת יותר Y. כיצד יתכן שהמשק מייצר יותר Y, למרות שאין שיפור טכנולוגי ב-Y? התשובה היא שברגע שיש שיפור טכנולוגי ב-X, המשק צריך כעת פחות עובדים בענף זה, ולכן יותר עובדים מייצרים Y.

 

לצילום השיעור

 

לצילום התרגול

 

 

שייך לנושאים: כלכלה מיקרו, משה יניב


+ שש = 10

תואר ראשון
תואר שני
מרצים