שם הכותב: תאריך: 23 דצמבר 2013

מבוא להתנהגות ארגונית

שיעור 11- 23.12.13    

 

עמדות כלפי הארגון

 • סיפוק/שביעות רצון
 • מחויבות
 • אזרחות ארגונית

 

מחויבות ארגונית

הרמה בה הפרט מזדהה ומחויב לארגון. המידה בה הפרט רוצה להישאר בארגון ולא מחפש מסביב עבודות אחרות. נושא המחויבות לארגון רלוונטי גם היום מכיוון שהמטרה של ארגון היא לשמר את העובדים הטובים, וניתן לעשות זאת על ידי יצירת תחושת מחויבות. כאשר עובד מרגיש חוסר הוגנות לארגון, הוא בוחר לעזוב והארגון מפסיד מכך- עובד ותיק, עלויות גיוס וכד', לכן מאד רלוונטי לתת לעובדים תחושת מחויבות. יש טכניקות על מנת לשמור על תחושת ההוגנות של העובד ובהמשך למחויבות של העובד לארגון. תחילה יש לראות האם קיימת תחושה של חוסר הוגנות בארגון, ארגונים עושים זאת על ידי סקרים ומשובים. הוגנות היא תחושה סובייקטיבית ולכן לא ניתן להגיד כי הארגון הוגן, אלא לבדוק למה הרגשות האלה נצפים אצל העובדים.

 

סוגי מחויבות

כל אחד שמרגיש שהוא מחויב לארגון מכיל את 1 עד 3 מהפרמטרים הבאים. כמו כן לא תמיד מחויבות לארגון הוא מחויבות שטובה לארגון. המחויבות שהארגון ישאף לו היא מחויבות שתביא את העובד לפעולה לטובת הארגון.

 

 1. מחויבות המשכית (continuance): יש לפרט צורך להמשיך לעבוד בארגון. אינו יכול להרשות לעצמו לעזוב- מחויבות שלאדם יש צורך להמשיך בארגון מכיוון שהוא לא יכול להרשות לעצמו לעזוב. לדוגמה מסיבות של ותק, מצב כלכלי, קביעות, אי רצון של הוכחה מחדש במקום חדש. לפעמים עובדים רוצים להישאר באזור הנוחות והמוכר, במקום שמכירים אותם ובו הם לא צריכים להוכיח את עצמם מחדש. המחויבות הזו היא בעייתית לארגון מכיוון שעובד שחש מחויבות שכזו לא יהיה בעל מוטיבציה גדולה עקב המחויבות, יכול להיות שהוא יהיה עובד לא טוב.

   

 2. מחויבות נורמטיבית (normative): הפרט מרגיש מחויב לאחרים ונתון ללחץ מהם להישאר בארגון- ההרגשה של מחויבות ליחידים, כלומר אי נעימות לעזוב את הארגון. העובד יכול לחוש אי נעימות כלפי הבוס שלו, הפרטנרים שלו, הצוות שלו והאנשים בארגון בלבד.

 

 1. מחויבות רגשית (affective): הפרט מסכים עם מטרות הארגון וערכיו ורוצה להישאר בו- מצב שבו העובד מחויב למטרות של הארגון, הרגשה של הזדהות עם הארגון והעבודה בארגון. בדרך כלל מדובר בארגונים של סביבה ירוקה לדוגמה. כמו כן, הרגשה של מחויבות עם החזון של חברה מסוימת- לדוגמה הקמה של משהו, יצירה וכד'. הסכמה עם אידיאולוגיה של החברה ומחויבות לארגון לעבודה בעקבות כך.

 

תוצאות של מחויבות ארגונית

 • היעדרויות ותחלופה – ¯ – ככל שהמחויבות גבוהה יותר- הנטייה להיעדר תרד.
 • 'ראש גדול' – נכונות להקרבת אינטרסים אישיים לטובת מטרות ארגוניות – ­
 • אזרחות ארגוניות- ­נלמד בשיעור הבא.
  (Organizational Citizenship Behaviors)


חמש + 2 =

תואר ראשון
תואר שני
מרצים