שם הכותב: תאריך: 23 אוקטובר 2013

מבוא להתנהגות ארגונית- שיעור 1

רויטל אלטברגר

14.10.13

 

התנהגות ארגונית: תחום מחקר אשר חוקר את ההשפעה שיש ליחידים, לקבוצות ולמבנים על ההתנהגות בתוך ארגונים, במטרה ליישם את הידע הזה לשיפור האפקטיביות הארגונית.

 

ההבדל בין אפקטיביות ליעילות: המושג אפקטיביות מדבר על השגת המטרות של החברה ולטובתה, כאשר המושג יעילות מדבר על השגת מקסימום המטרה בצמצום עלויות וזמנים. למשל אם אני מצליח לייצר עיתונים רבים במעט זמן וכסף אך אני לא מצליח למכור אותם- אני יעיל אך לא אפקטיבי.

 

4 רמות ניתוח עיקריות בחקר ארגונים:

  1. הפרט – אבן הבניין הבסיסית של ארגונים.
  2. קבוצה או מחלקה – אוספים של פרטים שעובדים יחדיו על מנת לבצע מטלות קבוצתיות.
  3. הארגון – אוסף של קבוצות או מחלקות.
  4. הקהילה והסביבה – צירוף של מספר ארגונים.

 

ארגון: מערכת חברתית מובנית המורכבת מקבוצות ופרטים העובדים יחד במטרה להשיג יעדים מוסכמים.

 

ניהול: ניהול הוא סדרה של תהליכים שיש בכוחם להבטיח שמערכת של אנשים ושל טכנולוגיה תתנהל כהלכה. בניהול עושים שימוש במשאבים שונים על מנת להשיג מטרות שונות של הארגון.

 

תיאוריות בחשיבה ניהולית

 

1.התקופה הקלאסית- הניהול המדעי של טיילור; 1900-1930.

טיילור נחשב אבי תורת הניהול מכיוון שהוא הראשון שחקר את התהליכים הארגוניים. טיילור היה מהנדס מכונות וצפה במפעל ובדרך העבודה בה. הוא שם לב כי אין תהליך סנכרון בין העובדים והמנהלים ושאין יעילות באופן כזה בעבודה.

טיילור בדק כמה זמן לוקח לבצע פעולה במפעל ושם לב כי פעולה אחת לוקחת יותר מדי זמן, וכך הוא הבין כי הדרך היעילה יותר היא פירוק העבודה למרכיבים כאשר כל עובד מתמחה במרכיב אחד ומתמקצע בו. טיילור הקים את שיטת העבודה שנקראת "פס ייצור" והפיץ אותה לארגונים שונים. הראשון שהסכים להשתמש ב"פס יצור" היה הנרי פורד. הנרי פורד חלם שכל אדם יוכל לקנות רכב. הייצור של המכונית בעבר עלה הון והוא חשב שבעזרת פס ייצור הוא יצליח להוזיל עלויות, וכן הצליח לעשות זאת.

כמו כן הוא הצליח לעלות את שכר העובדים על ידי שיטת פס הייצור.

הסיבה שאנשים היו באים לעבוד בפס ייצור היא השכר, העבודה הייתה סיזיפית ומקובעת ודי משעממת אך פורד שילם להם יותר כסף משאר החברות ולכן הגיעו לעבוד אצלו.

היום השיטה הזו נותרה בארצות פריפריה כאשר הכוח עבודה זול וזמין. במדינות מודרניות פסי הייצור בדרך כלל התקדמו לאוטומציה- כלומר למכונות.

 

הצעות התייעלות עפ"י הניהול המדעי

 

  1. חלוקת עבודה ברורה ומוגדרת.
  2. תגמול על ביצוע אישי מעודד התייעלות.
  3. תגמול ביחידות זמן קצרות.
  4. פיקוח צמוד.

     

*מי שבחר להשתמש בשיטת פס ייצור צריך לדעת לחלק את העבודה באופן ברור, לתת תגמול על פי התפוקה האישית וכך לעודד התייעלות אישית של כל עובד ועובד.

 

 שמונה − 2 =

תואר ראשון
תואר שני
מרצים