שם הכותב: תאריך: 31 אוקטובר 2014

משפט מסחרי א'- שיעור 1

 

קניין

המונח קניין כולל אינטרס בעל ערך כלכלי.

 

דיני קניין- דיני הקניין עוסקים בהסדרת מערכת היחסים בין ישויות לבין משאבים חיצוניים הקיימים בעולם. מערכת כללים המסדירה בהקצאה, שליטה ושימוש במשאבים בעלי ערך שמספקים רצונות או צרכים אנושיים בחברה בתנאים של משאבים מוגבלים (ביקוש עולה על היצע).

 

דני קניין זה החלק של המשפט הפרטי שעוסק בשליטה ובשימוש בנכסים. זוהי מערכת של כללים שאומרת איך רוכשים ומעבירים בעלות על נכס. כל דבר הקשור בשימוש בנכסים.

נכס- כל דבר מוחשי ולא מוחשי שיש לו ערך. לדוג'- כיסא, מבנה, רכב וכן דברים ארטילריים כגון זכויות, זכות חוזית, פטנטים וכד'.

 

סוגי נכסים

 1. מקרקעין- קרקע, כל הבנוי והנטוע עליה, כל דבר המחובר אליה חיבור של קבע, זולת מחוברים הניתנים להפרדה
 2. מיטלטלין- רכוש לא בקבע
 3. זכויות- נכס לא מוחשי
 4. משאבי טבע
 5. קניין רוחני- פטנטים, זכויות יוצרים
 6. הקניין החדש – קצבאות מביטוח לאומי לדוג', זכות לקצבה.

 

בעבר, בני אדם נחשבו כנכסים (עבדים) לדוג'. אברי גוף הם לא נכס, למרות שניתן לתרום איברים, זה לא הופך אותם לנכס.

 

המבחן של נכס- אם חוקי להעביר את המוצר- הוא נכס. איברי גוף לא ניתן להעביר באופן חוקי ולכן הם אינם נכסים. לא ניתן לקנות איברי גוף בעולם המערבי- אלא רק לתרום.

 

משטרי קניין- יש כל מיני צורות של קניין:

 1. נחלת הכלל- שיטה שבה הכל שייך לכולם. כמעט ולא קיים, דוגמה לכך היא קומונה, מדובר על נחלת הכלל של כל העולם- לא כמו קיבוץ. למשל אוקיינוסים וימים, החלל, קוד פתוח שניתן להוריד. אין הרבה נחלת הכלל כיוון שזה לא גורם טוב לרווח, להפך, גורם לבזבוז. מדובר במשטר קנייני בזבזני.
 2. קנין פרטי- נלמד בקורס הזה.
 3. קנין ציבורי- 90% מהמקרקעין בישראל שייכים למדינת ישראל באמצעות רשות מקרקעי ישראל. כל קניית דירה היא בעצם חריכת קרקע (כל 49 שנים יכולים לדרוש כספים עבור המדינה). פארקים גם כן שייכים למדינת ישראל.
 4. קנין משותף- קניין משותף על דירה למשל, כמה בעלים על אותה קרקע. דוגמה נוספת היא קיבוצים- מספר בעלים על אותו נכס.
 5. משטר מעורב- דוגמה היא בית משותף- המעלית, חדר המדרגות הם משותפים כאשר הבתים פרטיים. לכן מדובר במשטר מעורב.

 

בקורס נדבר על קנין פרטי.

 

 

 

 

הצדקות לקניין פרטי-

 1. תיאורית העמל- אנחנו עובדים בשביל קנין פרטי ולכן ניתן להצדיק אותו.
 2. תיאורית חירויות היסוד- חוק יסוד כבוד האדם וחירותו מכיר בקניין (ס' 3), חלק מהזכויות של האדם הם קנין פרטי. בקניין פרטי מותר לנו כביכול לעשות הכול, פרט לפגיעה באחרים לדוג'.
 3. תיאוריית האישיות- אנחנו מבטאים עצמנו באמצעות הקניין שלנו, הרבה פעמים הוא משקף את מי שאנחנו. הנכסים שלנו הופכים לחלק בלתי נפרד מאתנו ומאפיינים אותנו. דוג'- טבעות, תכשיטים, הבית שלנו, הרכב שלנו. למשל בהתנתקות – אנשים קיבלו פיצוי לא רק על ערך הבית, אלא הרבה מעבר כיוון שהשאירו שם את החיים שלהם. את הזיכרונות שלהם.
 4. תיאוריית התועלתנות- טוב שיהיה קניין פרטי, כי אנחנו נקדם אותו טוב יותר. לדוגמה תשובה שחיפש גז, הוא השקיע הון כספים על מנת לחפש את הגז שהמדינה לא הייתה משקיעה אילולא הוא. האדם הפרטי מקדם את קניינו טוב יותר- דוגמה נוספת היא כביש 6.
 5. ערכים קהילתיים- קניין שמקדם ערכים של קהילה. יש צורך לתרום לסביבה ולחברה מסביב, ולפעמים יהיה שימוש בקניין שלנו לטובת הכלל. למדינת ישראל יש את הזכות להפקיע לנו קרקע לטובת הכלל והקהילה.

 

 

ההבדל בין זכות חוזית לבין זכות קניינית:

זכות קניינית היא יותר חזקה מזכות חוזית. זכות קניינית מאפשרת לנו לנצח זכות חוזית. הזכות הקניינית פועלת כלפי כולם. נניח לקחנו הלוואה מהבנק על מנת לקנות רכב, והבנק רשם שיעבוד על הרכב. לאחר מכן- בעל הרכב מכר את הרכב לאדם שלישי שלא בחן האם יש שעבוד על הרכב. מי שינצח זה הבנק כיוון שיש לו שיעבוד. כך שזכות קניינית מנצחת זכות חוזית.

 

ישנם 10 מאפיינים לזכות קניינית:

 1. כלפי כל העולם– הדירה שלי כלפי כולם, להבדיל מזכות חוזית שהיא בין 2 או יותר.
 2. פומביות- בדרך כלל זכויות קנייניות יש איפה לרשום לדוג'- טאבו, רשות התחבורה, פטנטים. בד"כ יש מקום רישום לעומת חוזים שאין.
 3. עקיבה- מלשון לעקוב, אם יש לי אוטו ומישהו גונב אותו, אם אני מוצא את האוטו אני יכולה לקחת אותו בחזרה. (במידה ולא נמכר לצד שלישי).
 4. עדיפות- לזכות קניינית עדיפות על חוזית
 5. ייחודיות- בקניין יש 0 אחוז או 100 אחוז, לדוג' עסקאות נוגדות של מכירת נכס ל2 אנשים שונים. בסוף מישהו יקבל את הנכס והשני לא יקבל כלום. מדובר או שיש לך קניין או שאין לך קניין. אין אמצע (שותפים זה בהסכמה).
 6. עצמאות– עצמאים להחליט מה יקרה לקניין שלנו.
 7. נצחיות- אין שום דבר נצחי, גם קניין, אך שואף לכך.
 8. אחידות– כשמוכרים את הדירה שלנו לדוג', כאשר זו דירת גן ונטועים בה גנים ופרחים, כאשר הדירה נמכרת היא נמכרת עם העצים והצמחים. בעצם קומפלקט. כמו כן, מכירה של דירה עם ארונות מטבח כיוון שהוא חלק אחיד מהדירה. בעצם אחידות אומר שכולל את כל מה שנמצא בתוך המקרקעין, לא ניתן לחלק את המקרקעין לחלקים.
 9. עבירות– ניתן להעביר זכות קניינית לא כ"כ מדוייק.
 10. רכושיות– ממובן של ערך. שווה משהו.

 

ניתן לשאול האם הזכות היא קניינית או חוזית?- ככל שיהיו יותר מאפיינים מהרשימה הנ"ל, יהיה מדובר בזכות קניינית.

 

השם שאנו נותנים לזכות לא קובע- גם אם נקרא לזכות-"זכות קניינית", היא לא תהייה קניינית אם לא תכלול את רוב המאפיינים הנ"ל.

 

פס"ד שמעון בן חמו נגד טנא נוגה

היה הסכם הפצה בין שמעון לנוגה, ששמעון יהיה המפיץ של גלידות נוגה. בחוזה היה רשום שזכות ההפצה היא זכות קניינית של שמעון. לאחר 17 שנה טנא נוגה הפרה את ההסכם. בית המשפט לא התעניין בכך שרשום בחוזה שמדובר בזכות קניינית, והוא בחן זאת והחליט כי לא מדובר בזכות קניינית. זכות הפצה לא תהייה זכות קניינית מהסיבה שהיא תמיד מחייבת שיתוף פעולה בין אנשים, כאן בין טנא נוגה לשמעון בן חמו. זאת על אף שרשום בחוזה שמדובר "זכות קניינית".

 

רשימת זכויות הקניין במקרקעין (עפ"י חוק המקרקעין)

 

ס' 161 לחוק המקרקעין אומר כי אלו בלבד הזכויות בקניין במקרקעין:

 

 1. בעלות- הבעלות היא הזכות הכי מורכבת שיש בקניין. הבעלות מוגדרת בס' 2 לחוק המיטלטלין וחוק המקרקעין (אותו סעיף). מדובר בזכות להחזיק, להשתמש, לעשות בהם כל דבר וכל עסקה בכפוף להגבלות לפי דין או לפי הסכם.

   

  לפי ס' 11- זכות הבעלות מבחינת שטח- אם יש לי מבנה, כל דבר שנמצא מתחת לשטח הוא שלי (אלא אם נמצאים משאבים והם של המדינה). גם חול שייך לי. כל מה שנמצא מעלי, עד החלל החיצון שייך לי גם. כמו כן הסעיף מזכיר שאין בכך בכדי למנוע מעבר.

   

פס"ד אקונס נ' מדינת ישראל

המדינה רוצה לבנות מנהרות בחיפה, התושבים התנגדו ואמרו שהשטח שלהם (גם זה שנמצא מתחת לביתם). המדינה הפקיעה את הקרקע מתחת לאדמה, ושילמה להם מעט כסף מכיוון שטובת הכלל גוברת (הפקיעו את השטח שלהם).

השופט אומר כי יש לאזן בין זכות הקניין לאינטרסים החברתיים. הוא טען כי האנשים לא משתמשים בקרקע זאת, ולכן המדינה יכולה לקחת את זה ולהשתמש בכך לטובת הכלל.

 

פס"ד רודומילסקי נ' פרידמן

לרדומילסקי יש בית ששייך לה- כאשר את קומה ב' השכירה לפרידמן. לרודומילסקי יש גינה ליד הבית. פרידמן רצה להקים את הגג של הבית אנטנה על מנת לקלוט טלוויזיה. רדולמיסקי לא התירה לפרידמן לשים אנטנה ולכן הוא העביר כבל אנטנה מהבית הסמוך. בעלת הבית אמרה שהכבל עובר מעל הבית שלה וזה הקניין שלה. יש חדירה לקניין שלה. פרידמן פנה לבית משפט וניצח לאחר דין ודברים.

 

 

 1. שכירות
 2. משכנתא
 3. זיקת הנאה
 4. זכות קדימה


שש − = 1

תואר ראשון
תואר שני
מרצים