שם הכותב: תאריך: 21 ינואר 2013

ריאיון עם אלעד שלו, מטפל ברפואה סינית ובשיטת התטא הילינג

לאורך הקורס עסקנו במונחים של מימוש עצמי, הגשמת עצמית, סיפוק ואושר. עם חיבור למונחים אלו, החלטתי לכתוב בעמודים הבאים על אלעד שלו, דרך אלעד עצמו, אשר באתר האינטרנט שלו העיד על עצמו, כי גם הוא כרובנו נמצא במסע של גילוי סודותיו ונפלאותיו של העולם, הדרך אל האושר והאיזון הפנימי והחיצוני, אולם אולי בשונה מרובנו, אלעד בנוסף מסייע גם לאחרים למצוא את דרכם בעולם ואת האושר הפרטי שלהם, לא באמצעות דרכי הטיפול המקובלות.
אלעד הינו מטפל מוסמך ברפואה סינית בגישה המשולבת, המטפלת ברבדים השונים באדם עצמו בין אם הם פיזיים, נפשיים, מנטאליים ורוחניים, מתוך אמונה כי טיפול שלם מכיל טיפול פיזי ונפשי יחדיו. בחרתי להתמקד בעמודים הבאים בשיטת התטא הילינג, בה משתמש אלעד, בשל היותה מאפשרת חיבור לטיפול בבעיותיו הבריאותיות של המטופל כמו גם בגורמים נפשיים. ברפואה הסינית המשולבת, שיטה זו נמנת עם שיטות הריפוי המוכרות לצורך ריפוי פיזי ורוחני עמוק ותמידי.

רקע ממקום אישי…..
לפני כחצי שנה הגעתי לטיפול בקליניקה הפרטית של אלעד. מאחר ואני סובלת שנים מבעיה אורתופדית בברכיים, הזדמנו מספר רופאים, "מחוללי ניסים" ו"מאחזי עיניים" לחיי. לחלקם התייחסתי בציניות וחלקם עשו מלאכת ריפוי מעוררת כבוד מעין כמותה. הטיפול אצל אלעד, הוגדר לי כטיפול ברפואה סינית, על כן ציפיתי לדיקור אותו כבר יצא לי להכיר מקרוב. בראשיתו של מהלך הטיפול, אשר כלל את המחטים הידועות, הוענק לגוף מעין זרמים קלים ותחושת רוגע, אולם כיוון שטרם הטיפול לא חשתי בכאב, הדיקור לא יצר אצלי תחושת הקלה. אלעד, שזיהה  גם מקומות נוספים בהם ניתן לגעת אצלי, עצם את עיניו והחל לדבר איתי על דברים שהוא רואה אצלי, שלא ידע קודם אודותיי ואודות רצונותיי. מבלי להתריע קודם, אלעד הביע את מה שהוא רואה בתוכי, דברים ששידרתי, הרגשתי ולא ידעתי, דברים שהיו שם….בהתחלה חשתי מבוכה שכנראה טבעית למעמד, אך עם הזמן הקשבתי ועיבדתי. הבנתי מה אלעד ראה אצלי, למרות ששכחתי שזה קיים. בסיום, שכלל כמובן גם את הסרת המחטים, הרגשתי שתחושת הרוגע מהטיפול ממשיכה איתי מעט הלאה ואני יכולה להנות ממנה כל עוד היא נשארת.

קצת על אלעד ודרכו כמטפל…..
אלעד החל את דרכו הטיפולית לאחר הצבא, כאשר למד רייקי, ובמשך כשנתיים-שלוש טיפל בעצמו ובאנשים קרובים, עניין שפיתח אצלו את הרצון לתת. בהמשך, השתתף בקורס מורים והתחיל ללמד ולטפל בצורה יותר מקצועית. בסיום הקורס, למד אלעד לימודי רפואה סינית במשך ארבע שנים, שחיזקו אצלו את הידע הרפואי והמעשי.
לאחר הלימודים, גילה אלעד את שיטת האיזון, שהינה שיטת דיקור היוצרת שחרור מיידי של כאב ודלקת כבר ברגע הטיפול. אלעד התמחה בשיטה מספר שנים וכיום הוא גם משמש כמדריך מטפלים ברפואה סינית בנושא.
אחרי מספר שנים של עבודה יומיומית עם מטופלים, מעיד אלעד כי הרגיש שהוא רוצה לתת להם מלבד הריפוי הפיזי והנפשי גם חיבור יותר עמוק לתת מודע ולרוחניות, על כן החל לעבוד עם שיטת התטא הילינג בהתחלה בתור מטפל ולאחר נסיעתו לחו"ל לקורס מורים עם מפתחת השיטה וויאנה סטיב, גם כמורה .
כיום,  משלב אלעד בטיפולים שלו מספר רב של שיטות אותן מתאים לפי הבעיה של המטופל. מבעיה של כאבים פיזיים ואורטופדיה, כאבי ראש, מחלות שונות, עיכול, נשימה, פוריות, בעיות נפשיות וכן גם יעוד בחיים, זוגיות הגשמה וכו'. במקביל, אלעד מציע למטופלים גם לבוא לקורסים של תטא הילינג שהוא מעביר, על מנת שילמדו כיצד לטפל בעצמם ובבני משפחתם.

מהי שיטת תטא הילינג?
תטא הילינג הינה טכניקת ריפוי שפותחה על ידי וויאנה סטיבל, בשנות התשעים בארה"ב, כשיטה לריפוי, להתפתחות אישית והעצמת היכולת האנושית. סטיבל, פיתחה את השיטה על מנת להבריא את עצמה מסרטן והחלה לטפל ולרפא אנשים רבים ממחלות רבות ולעזור להם ליצור חיים יותר טובים ומספקים.
מוחנו פועל בחמישה תדרים שונים (אלפה, בטא, גמא, דלתא, תטא), תדרים אלו משתנים בין מצבי ההכרה שבין ערות לשינה. למעשה כל תדר מאפשר נגישות שונה אל ההכרה שלנו. לדוגמא, במהלך היום מוחנו פועל לרוב בגלי אלפא בהם אנו פחות מחוברים אל תת המודע ואילו בזמן שינה מוחנו עובר בהדרגה אל גלי תטא. במצב תטא יש לנו גישה אל תת המודע. כך, בעזרת עבודה מודרכת אנו מגיעים אל אותם שורשים, אל אותם דפוסים, הרגלים ואמונות עמוקות על-פיהם אנו מתנהלים וחיים את חיינו. כאשר אנחנו מתחברים אל היכולת לראות אותם אנו יכולים גם לשנות אותם. היסוד בבסיס הטיפול, נעוץ בחיבור בין המטופל למטפל, כאשר במהלך הטיפול נכנס המטפל למצב של תטא ובהתאם גם מוח המטופל עובר באופן אוטומטי למצב תטא. הטיפול מתבצע בעיניים עצומות ויכול להתקיים בישיבה או בשכיבה. ניתן לדבר בזמן הטיפול או להיות בשקט, הכול תלוי במה שנכון למטופל באותו רגע.
בזמן הטיפול המטופלים מדווחים ברוב המקרים על שלווה ורוגע, לעיתים עולים זכרונות או תובנות אשר קשורים לחוויות שונות, בעיות בריאותיות, יחסים במשפחה, זוגיות, בעיות בעבודה או כל דבר שמטריד את המטופל.
קל מאוד לסובבים את אלעד כי הוא רואה בעיסוקו המקצועי כשליחות, על כן השאלה הראשונה שנשאל, הינה במקרה שלו, השאלה המתבקשת – מה מניע אותו כמטפל? ומה בתוך זה מניע אותו כבן אדם?
"הדבר הכי עמוק שמניע אותי זה החיפוש הרוחני האישי שלי, שהפך מחיפוש, לדרך חיים ושינוי תודעתי.  הדרך הזו הביאה לי את הרצון לתת ולחלוק. מלבד הצורך להתפרנס ממשהו שאני אוהב לעשות, יש תחושה של חיבור למטופלים ושותפות. אני לומד מזה הרבה על עצמי  ורואה בזה סוג של יעוד גם בטיפולים וגם בהוראה".
באיזה אופן אתה מוצא שגישת התטא הילינג מחזקת מטופלים? האם תוכל להדגים דבריך באמצעות מקרים בהם מטופלים הושפעו באופן נפשי/ פיזי?
תפישת העצמי שלנו נובעת מהמודע שלנו, אולם התת מודע אחראי ל-99% מהפעולות המוחיות שלנו. רוב הבחירות שלנו של להיעלב שמקללים אותו, להיפגע מביקורת, לכעוס על הבן זוג, להרגיש לא אהוב , ביקורת עצמית, ערך עצמי נמוך וכו', לא באים ממקום מודע. אנחנו נשלטים על ידי הדפוסים הללו. בתטא הילינג אנחנו חושפים את הדפוסים הללו ומטפלים בהם דרך חיבור לגלי תטא שהם גלי מוח איטיים שמחברים לתת מודע.  הריפוי  ברוב המקרים הינו מהיר ואין צורך בעבודה איטית ומתישה כמו בטיפול פסיכולוגי. לכל בעיה פיזית ישנו גורם נפשי שאותו ניתן למצוא, למשל כאב בחוליה מסוימת בגב קשור ליחסים עם אמא, אז ריפוי של היחסים מרפא את החוליה. אנחנו נבדוק דפוסים ואמונות שקשורים לכך ונשחרר אותם.  בגלל שאני מטפל בכמה שיטות אני משלב את זה עם דיקור שעובד על הורדת הדלקת ותטא הילינג שמטפל בגורם הפנימי. למרות שגם טיפול של תטא הילינג בלבד עובד. לעיתים הריפוי בתטא הילינג הוא מיידי (ניסים זה לא מילה גסה אצלנו), ולעיתים לוקח מספר טיפולים. למשל, בבעיה בזוגיות, ברוב המקרים שאשה טוענת שהזוגיות שלה לא טובה ומתלוננת על בעלה, אנחנו נטפל בה ובדפוסים שלה וכמו בקסם פתאום בעלה יתחיל להתנהג אחרת והזוגיות תשתנה, מבלי שהיא דיברה איתו או דרשה ממנו שישתנה. זה עובד בגלל שאנו יוצרים את המציאות סביבנו ושינוי פנימי יגרום גם לשינוי באנשים סביבנו".
כיצד מתחברים הגוף והנפש דרך טיפוליך על פני שלל הגישות בהם אתה משתמש?
"ההפרדה בין הגוף לנפש מתרחשת רק בזמן המוות, אז יש חיבור ישיר ומלא. ההפרדה הזו קיימת רק במוח האנושי המערבי לפני מאות שנים, שמאמין רק לכלי המדידה שיש לו ובגלל שהם מוגבלים אז גם התפישה מוגבלת. התפישה הזו מתאימה לפיזיקה הניוטונית של גופים מתנגשים וכו'.. שקיימת עדיין לצערנו בתפישה שלנו את החיים ואת הרפואה, למרות שהמדע כבר מזמן יודע שאין דבר כזה הבדל בין חומר לאנרגיה, (ראה איינשטיין) ואפילו שיש דבר כזה מודעות (בתורת הקוונטים) שמשפיעה על החומר. בין השאר זה נובע מזה שתרופות אפשר למכור ולעשות עליהן כסף ושינוי תודעה זה פחות ריווחי. המכשירים הם קוונטיים, התפישה היא ניוטונית.  דוגמא קטנה היא אפקט הפלצבו שנכנס כמדד סטטיסטי  לכל מחקר רפואי, שאומר שהאדם בעזרת כוח האמונה יכול לרפא את עצמו בין 30% ל- 70%. כלומר, אחד משלושה אנשים מרפא את עצמו לבד, רק מהאמונה ברופא או בתרופה, וזה נכון בכל תרופה או ניתוח ובכל מחלה. במקום להתייחס וללמוד איך הגוף עושה את זה, מדע הרפואה מעדיף לייצר עוד תרופות…
כל בעיה פיזית מחוברת למקור מנטלי או רגשי לעיתים זה קשור אפילו למקור מנטלי נפשי שמגיע מההורים או רחוק יותר בשושלת המשפחתית. ניתן לטפל בגוף כדי לטפל בנפש ובנפש כדי לטפל בגוף וטוב לעשות את שניהם במקביל.
אחד הדברים שאנו עושים בתטא הילינג זה להבין "מי אני" ואנחנו מגלים, בסופו של דבר (יתכן וזה יקח קצת זמן ) שמי שאני חשבתי שאני זה לא באמת "אני" ושהמהות שלי היא הרבה יותר גדולה ורחבה מהתפישה העצמית הרגילה שלי. זה נעשה לאחר שהאדם שיחרר מספיק דפוסים ואמונות מגבילות.
ואז התפישה של גוף נפש מקבלת מימד אחר לגמרי".

לסיום, אני רוצה להודות לאלעד שלו, שהעניק לי מזמנו ומהידע שלו, על מנת לכתוב את העמודים הללו ולסכם כתבה זו דווקא עם מילותיו של הדלהי-למה, שעסק בין היתר גם בנושא האושר ופישט את המונח בדרכו הייחודית-
“The ultimate source of a happy life is warm-heartedness. This means extending to others the kind of concern we have for ourselves. On a simple level we find that if we have a compassionate heart we naturally have more friends. And scientists today are discovering that while anger and hatred eat into our immune system, warm-heartedness and compassion are good for our health”.4 × = עשרים ארבע

תואר ראשון
תואר שני
מרצים