שם הכותב: תאריך: 18 דצמבר 2014

18.12.14

חוזים

מה קורה אם היזם מביא קבלן אבל בסוף לא משלם לו? מושך אותו בהבטחות ומתן תשלומים קטנים מעין מקדמות "טיפטופים" הקבלן יודע שאם יתנגד ויתבע את היזם. היזם יכול לטען או לטבוע בחזרה בטענה שלא ביצעו העבודה כמו שצריך ועם ליקויים. מהייאוש הקבלנים היו מורידים עוד 20% ויותר אחוזים רק כדי לצאת מהסיפור ולקבל לפחות חלק ממה שמגיע להם ולסגור את הסיפור.

קיום כריתה מו"מ
>>>> I – גמירות דעת.II – מסויימות. תום לב. (פרק א סיעיפים 1-12)
ביטול חוזה בגון פגם בכריתתו (סעיפים 13-21)
* מתוך חוק החוזים

 

להתחרט

מה קורה אם אדם לאחר זמן מסויים החליט לבטל חוזה?
החוק מאפשר לבטל חוזה רק אם מתקיים:

1 מרמה
2 כפייה

 

פסק דין יוסי נוף
סחר דירה בבן גוריון 220 גבעתיים, פירסם הודעה בעיתון לאישה שמחפש אישה לבילויים. התקשרה מישהו הציגה עצמה שגם מחפשת להכיר מיהשו לבילויים והיא עובדת בתל השומר מחלקה פסיכיאטרי. קבעו נפגשו הלכו לדירה שלו הוא החזיר אותה והרגיש שהיה צריך לשלם לה או לקנות לה מתנה… אחרי כמה ימים נעצר בחשד לאונס הפרקליטות הגישו תביעה הוא נלקח הועמד לדין.
השופטת קפלן – בת 70 אלמנה בכל זאת קבעה שזה נעשה בכפייה ודנה אותו ל 12 שנים בכלא. לקח עורך דין הגישו ערעור לעליון העורך דין מצא רעיות חדשות שהאישה בכלל לא עבדה שם אלה היא חולת נפש ידועה ומתלוננת סדרתית על גברים וסוחטת אותם. עד שאסף רעיות והכל חלפו 4 שנים. העליון אמר בדיון שאסור להביא חומר חדש במקרה והיה אפשר להביא אותו בדיון הראשון. השופטים אמרו לכו לפרקליטות שהפרקליטות תבקש הקלה בעונש. אבל הם אמרו שיודע במעשה ואז נבקש הוא כמובן לא הסכים וריצה את כל ה 12 שנים.
הדוגמה ממחישה שצריך להוכיח הכול ומהר על ההתחלה.

וחייבים כמה שיותר רעיות ועורך דין פגז כדי שיציל לך את החיים.

פסק דין יצחק שקד נגד בנק הפועלים 2004

יש מוסך שקד בבן גוריון רמת גן. ממול סניף הפועלים בעלים המוסך כל פעם בא מפקיד שם כסף.יום אחד רואה שבאחד החשבונות שלו נהיה 0 שקלים. מסתבר שמנהל הסניף מר רונן יעקובוביץ ב 1996 עבר לסניף אחר ככיר המדינה שם סניף יותר חשוב ועסקי וסיכם עם בעלי המוסך שיעשה עבורו רווחים תמורת השקעות וניהול חשבונו שם. ב 99 אמר לבעלי המוסך שמע עשיתי איזה טעות הכסף נעלם הפסדתי אותו. אמר רונן שמע שקד פיטרו אותי גם בגלל זה אבל קיבלתי פיצויים 700 אלף זה יכסה חלק מה 2 מיליון שהלכו. לשקד לא היה ברירה הוא הסכים. לאחר כמה זמן בא רואה החשבון של המוסך אומר לשקד מה קורה פה? רשמתי עו"ש בנק חובה 2 מיליון ועכשיו רושם זכות 700 אלף מה הולך פה? תגיש תביעה נגד הבנק. שקד פחד שאם יגיש יבואו מס הכנס ישאלו מאיפה כל הכסף .. הרואה חשבון בכל זאת שיכנע אותו לעשות תביעה כי אסור לבנק לעשות עסקאות באופן עצמאי ללא חתימה של הלקוח בסוף הבנק התקפל והחזיר את כל הכסף. (מקרה דומה היה עם היהלומן שעשו עבורו עסקאות בלי שהוא חתם).

באותו יום התקשר פלוני לעורך דין של שקד אמר לו מה קרה עם הסיפור של התביעה נגד הבנק מה בסוף? סיפר שאותו רונן ידוע לשמצה גם הפסיד לו 5 מיליון שקל. העורך דין אמר אין בעיה בוא תביא את רונן שיחתום ושיצהיר שעשה עסקאות על דעת עצמו בלי חתימת וידיעת הלקוח. רונן אכן בא ממצפונו וחתם ובעצם כך נוצרו רעיות חדשות – חתימה והצהרה של רונן. המשפט קיבל את הערעור וזיכה את מר גדעון(פלוני) בכל הסכום ועוד אפילו פיצוי נוסף קטן על עוגמת נפש.

2 עילת ביטול עוגמת נפש:

ברגע שיש כפייה ואתה רוצה לבטל אומר החוק שאתה חייב ללכת למשטרה מיד להגיש תביעה ולבטל את החוזה. אם האדם לא מודע על הביטול מיד לאחר פסק הכפייה הביטול לא יהיה תקף משפטית.

3 עושק:
כאשר 2 צדדים עושים עסקה וצד אחד נחות במעמדו. לדוג' זקנים בעמידר פינוי בינוי – הקבלן צריך חתימות של דיירים להרס הבניין הישן ולבניית החדש. לדיירים מבטיחים דירה חדשה. לפעמים יש דיירים שסוחטים את הקבלן אומרים שרוצים 2 דירות תמורת החתימה. בהתחלה הקבלן מנסה לדבר בהגיון אבל אם הדייר ממשיך לסחות את הקבלן הקבלן יכול לשלוח גם מישהו שיסחט את הדייר.. >> זה מצב של כפייה.
>>> עושק יש הגדרה של פסול דין ילד תחת 18, אדם לא ספוי בדעתו, איתם אסור לקיים עסקאות. כמו כן אבל יש אנשים שנמצאים "על גבול השפיות" למשל זקנים או צעירים חסרי ניסיון. התנאים בחוזה במצב כזה לרעתם זה סיטואציה של עושק.

כאשר אדם נפטר והשאיר ירושה למישהו אחר והיורשים רוצים לבוא לקחת את הנכס לעצמם הם צריכים להוכיח שהוא בזמן ההוצאות צו ירושה היה לא שפוי. נוצרת כאן בעיה של פגיעה בכבוד המת. אבל זאת עילה לביטול חוזה.

 

הביטול בגין פגם בכריתה צריך להיות בסמוך או קרוב לזמן העסקה. (זמן סביר) נגיד עשית עסקה ולא ידעת שרימו אותך וגילית רק לאחר שנה או חודש אבל זה זמן בסיר.

*ביטול + השבה אם מבטלים חוזים אם קיבלת משהו חייב להחזיר את זה כדי לבטל חוזה.

הביטול הוא זכות ולא חובה:

מי שמבטל לא חייב לבטל זאת רק אופציה. הוא יכול להישאר עם המצב של להיות מרומה.

 

 תשע − = 3

תואר ראשון
תואר שני
מרצים